Skytteliga J1 League, Japan 2026

De bästa målskyttarna i J1 League just nu, samt flest assist och alla hattricks under säsongen så här långt.

Aktuell översikt

Skytteligatabell J1 League 2026

Detta är den aktuella ställningen i skytteligan i J1 League (J1 100 Year Vision League) med de för tillfället 30 bästa målskyttarna. Vill ni se målutvecklingen för spelarna per omgång under säsongen kan ni göra det här.

Senast uppdaterad: to 14 maj 04:01
# Spelare, Lag Nationalitet Ålder % lagets mål Min/mål MålMål
1. Leo Ceara
Kashima Antlers
Brasilien
31 38.5% 140
2. Yuya Yamagishi
Nagoya Grampus
Japan 32 32.1% 110
3. Deniz Hümmet
Gamba Osaka
Sverige
29 33.3% 135
4. Erison
Kawasaki Frontale
Brasilien
27 36.8% 117
  Kaina Tanimura
Yokohama F. Marinos
Japan 28 31.8% 163
  Oh Se-hun
Shimizu S-Pulse
Sydkorea
27 38.9% 181
  Yudai Kimura
Nagoya Grampus
Japan 25 25.0% 178
8. Erik
FC Machida Zelvia
Brasilien
31 28.6% 145
  Matheus Jesus
V-Varen Nagasaki
Brasilien
29 33.3% 166
  Thiago Santana
V-Varen Nagasaki
Brasilien
33 33.3% 136
  Yuma Suzuki
Kashima Antlers
Japan 30 23.1% 227
12. Harumi Minamino
Gamba Osaka
Japan 22 20.8% 122
  Kein Sato
FC Tokyo
Japan 24 17.9% 253
  Marcelo Ryan
FC Tokyo
Brasilien
23 17.9% 194
  Marco Túlio
Kyoto Sanga
Brasilien
28 27.8% 219
  Ryunosuke Sato
FC Tokyo
Japan 19 17.9% 193
  Thiago Andrade
Cerezo Osaka
Brasilien
25 29.4% 197
18. Arata Watanabe
Mito HollyHock
Japan 30 22.2% 253
  Itsuki Someno
Tokyo Verdy
Japan 24 22.2% 302
  Jun Amano
Yokohama F. Marinos
Japan 34 18.2% 190
  Rafael Elias
Kyoto Sanga
Brasilien
27 22.2% 184
  Ren Komatsu
Vissel Kobe
Japan 27 16.7% 181
  Renji Hidano
Urawa Red Diamonds
Japan 22 16.0% 173
  Sei Muroya
FC Tokyo
Japan 32 14.3% 355
  Shosei Usui
Avispa Fukuoka
Japan 24 23.5% 219
  Solomon Sakuragawa
Cerezo Osaka
Japan 24 23.5% 256
  Taiju Yoshida
Tokyo Verdy
Japan 26 22.2% 129
  Yasuto Wakizaka
Kawasaki Frontale
Japan 30 21.1% 324
  Yuki Soma
FC Machida Zelvia
Japan 29 19.0% 190
  Yusuke Segawa
Kashiwa Reysol
Japan 32 25.0% 183
TIPS! Klicka på antalet mål för att se matcherna spelaren gjorde sina mål.
  • Data senast uppdaterad: torsdag 14 maj 04:01 CET
  • Källor: Statistik för den aktuella säsongen hålls så nära realtid som möjligt med hjälp av data från våra leverantörer. Läs mer i vår Om oss-sektion.
  • Metod: Vi räknar ligamål, inklusive utslagsrundor när de ingår i samma tävling. Kval, uppflyttningsplayoff och nedflyttningsplayoff ingår inte.

Flest assist J1 League (J1 100 Year Vision League) 2026

Här finner tabellen för se spelare som gjort mest assist i J1 League (J1 100 Year Vision League) under den nuvarande säsongen.

# Spelare, lag Nationalitet Ålder Assist
1. Katsuhiro Nakayama
Nagoya Grampus
Japan 29
7
2. Matheus Sávio
Urawa Red Diamonds
Brasilien
29
5
3. Marcelo Ryan
FC Tokyo
Brasilien
23
4
  Yuma Suzuki
Kashima Antlers
Japan 30
4
  Masaya Shibayama
Cerezo Osaka
Japan 23
4
  Kein Sato
FC Tokyo
Japan 24
4
  Jordy Croux
Yokohama F. Marinos
Belgien
32
4
  Yasuto Wakizaka
Kawasaki Frontale
Japan 30
4
9. Kosuke Shirai
Fagiano Okayama
Japan 32
3
  Daiju Sasaki
Vissel Kobe
Japan 26
3
  Fuchi Honda
Kyoto Sanga
Japan 25
3
  Teruki Hara
Nagoya Grampus
Japan 27
3
  Jumpei Hayakawa
Urawa Red Diamonds
Japan 20
3
  Keisuke Tada
Mito HollyHock
Japan 23
3
  Ataru Esaka
Fagiano Okayama
Japan 33
3
  Gaku Shibasaki
Kashima Antlers
Japan 33
3
  Akito Suzuki
Sanfrecce Hiroshima
Japan 22
3
  Shunki Higashi
Sanfrecce Hiroshima
Japan 25
3
  Koki Morita
Tokyo Verdy
Japan 25
3

Hattricks i J1 League säsongen 2026

Totalt har det gjorts 2 hattricks denna säsong i J1 League, Japan. Vi listar här nedan alla spelarna som gjort 3 eller fler mål i en och samma match.

Spelare, Lag Match MålMål
Yuya Yamagishi
Nagoya Grampus
Nagoya Grampus - Kyoto Sanga 3-0
Sö 10 maj 2026
3
9', 29', 90'
Erison
Kawasaki Frontale
Kawasaki Frontale - Kashiwa Reysol 5-3
Sö 8 februari 2026
3
6', 11', 25'

Denna säsong av J1 League (J1 100 Year Vision League) startade 6 februari 2026 och avslutande omgång spelas 24 maj 2026.

Alla skytteligavinnare senaste säsongerna Graf målutveckling